Бувають випадки, коли позичальник з різних причин вчасно не здійснює платежі за кредитом. У разі прострочення платежу фінансова установа може застосовувати штрафні санкції до таких боржників.

Уважно вивчіть цю частину договору перед підписанням. Це дасть змогу уникнути неприємних ситуацій у майбутньому, а також запобігти порушенню ваших прав як споживача фінансових послуг.
Що таке паспорт кредиту, дізнавайтеся у статті:
Штраф та пеня
Через несвоєчасне здійснення платежу за кредитом фінансова установа нараховує неустойку – штраф та пеню. Штраф обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно здійсненого платежу чи іншої суми, передбаченої кредитним договором (це може бути початкова сума кредиту, вартість заставного майна тощо). Пеня визначається у відсотках від суми несвоєчасно здійсненого платежу за кожен день прострочення.
Закон “Про споживче кредитування” (ст.21) обмежує максимальну суму штрафу та пені – разом вони не можуть перевищувати 50% від суми, одержаної позичальником за кредитним договором. Також законодавством установлена максимальна сума пені, яка не може перевищувати 15% від суми простроченого платежу. Застосування штрафу та пені за одне й те саме порушення споживачем зобов’язання за договором про споживчий кредит заборонено.
Уявімо, що позичальник оформив у фінансовій компанії кредит на суму 5 000 гривень під 1,7% за день користування. Через прострочення виплат кредитор нарахував загальний борг – 60 000 гривень, що перевищує суму позики у 12 разів. У цьому способі нарахування неустойки є ознаки порушення прав споживача, однак вони стали можливі завдяки встановленню відповідних пені та штрафів у кредитному договорі. Звертаємо увагу, що нарахування штрафних санкцій (пеня, неустойка) не має перевищувати 50% від суми позики.

Зверніть увагу, фінансові установи не повинні нараховувати військовослужбовцям штрафи за несвоєчасне погашення кредиту під час проходження військової служби. Це вимоги законодавства, а саме Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" (п. 15 ст. 14). Детальніше про це у статті:
Інші форми відповідальності позичальника за порушення кредитного договору
Серед поширених санкцій за прострочення платежів за кредитами – застосування підвищеної процентної ставки.
Крім того, коли прострочення триває більше одного місяця (за іпотечними кредитами – більше трьох місяців), кредитодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення кредиту в повному обсязі. Застосування такого заходу впливу також може бути передбачене кредитним договором.
Завжди уважно читайте договір з фінансовою установою перед його підписанням. Саме договір – “остання інстанція”, де вказані умови кредиту та наслідки у випадку його прострочення.