Депозит – один із найпоширеніших банківських продуктів, адже це легкий і безпечний спосіб змусити кошти працювати на вас, а не залежуватися “під матрацом”. Здавалося б, усе просто і зрозуміло: ви віддаєте свої гроші банку, а через визначений період часу отримуєте їх назад з процентами.
Доки гроші знаходяться на депозитному рахунку, банк розпоряджається ними на власний розсуд. Вигода є для всіх: банк залучає ресурси для кредитування населення чи бізнесу, інвестує в державні облігації (ОВДП) або проводить казначейські операції, а клієнти можуть не лише зберегти власні кошти від знецінення, а й примножити їх.

Якщо ви вирішили відкрити депозитний рахунок у банку, варто перевірити його за такими критеріями:
Надійність банку
На сайті Національного банку в розділі “Нагляд” ви знайдете дані про ліцензію, власників банку, платоспроможність фінансової установи.
Участь банку у ФГВФО
Цю інформацію ви знайдете на офіційній сторінці Фонду або звернувшись на “гарячу лінію”– 0-800-105-800.
В Україні діє ефективна система гарантування вкладів фізичних осіб. Тобто, якщо ви тримаєте гроші на банківському депозиті, то держава гарантує вам відшкодування коштів за вкладами в разі банкрутства банку в межах визначеної гарантованої суми. Відшкодування здійснює Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
Детальніше про те, як отримати відшкодування від ФГВФО, читайте у статті:
Репутація та відгуки клієнтів
Щоб переконатися в надійності банку, перегляньте рейтинги, складені незалежними агенствами. Пошукайте в Інтернеті відгуки клієнтів, що користувалися послугою та дізнайтеся про їх досвід розміщення депозиту в обраному банку.
Процентна ставка за депозитами, яку пропонує банк
Що вищою є ставка, то вищими можуть бути ризики розміщення вкладу. Звісно, коли ми оформлюємо депозит, то хочемо отримати максимальний дохід. З іншого боку, банки, які пропонують ставки за депозитами набагато вищі за середні на ринку, можуть мати проблеми з ліквідністю. Тобто виявитися неспроможними забезпечити своєчасне виконання всіх боргових зобов'язань перед вкладниками. Це свідчить про те, що бізнес-модель таких банків неефективна і, щоб залучити нових клієнтів, вони пропонують високі ставки дохідності за депозитами.
Порахувати ефективну процентну ставку можна за допомогою депозитного калькулятора. Що це таке та як ним користуватися, дізнавайтеся у статті:
Цінова політика банку
Зверніть увагу не лише на процентну ставку за банківськими вкладами, а й на наявність чи відсутність комісії за супутні банківські послуги, як-то відкриття, перерахування коштів чи зняття готівки з депозитного/поточного рахунку. Через додаткові витрати розмір отриманого доходу за депозитом може в результаті виявитися меншим.
Чому дохідність за депозитом може виявитися меншою, ніж ви очікували, дізнавайтеся у статті:
Зручність та особистий комфорт у користуванні банківськими сервісами
Здійснюючи вибір, урахуйте рівень сервісу та якість обслуговування. Подумайте, які операції ви будете здійснювати через банк, чи є поблизу з вами його відділення або банкомат. Оцініть, чи зручно вам користуватися сайтом та онлайн-банкінгом, а також з’ясуйте чи інвестує банк у розвиток цифрових технологій. Все це може стати додатковими “плюсиками” для банківської установи, яку ви оберете.
