Складання особистого фінансового плану – це важливий крок для досягнення фінансової стабільності та власних фінансових цілей. Фінансовий план потрібен кожному, незалежно від рівня доходу, щоб контролювати свої фінанси та власний капітал.
Особистий фінансовий план – відображення вашого фінансового майбутнього, маршрут, яким ви будете рухатися для досягнення всіх, навіть дуже віддалених у часі фінансових цілей.
Фінансовий план – скласти і виконати
Алгоритм створення особистого фінансового плану починається з оцінки та аналізу власного фінансового становища.
Крок 1. Надзвичайно важливо починати роботу саме з оцінки фінансового становища. Тоді ваше планування буде ефективним і результативним. Проаналізуйте, чи влаштовує вас нинішня ситуація з персональними фінансами, чого ще не вистачає та що хотілося б поліпшити. Більше про ефективний фінансовий менеджмент читайте у статті:
Крок 2. Визначте та сформулюйте вашу фінансову ціль.
Головна мета складання фінансового плану – досягнення власних фінансових цілей. Для кожної людини на різних етапах життя цілі будуть різні.
Фінансові цілі – це не лише здійснення покупки, придбання бажаного товару й послуги, але й ваші особисті фінансові показники, що дають змогу вам відчувати себе у стані фінансової безпеки. Зокрема, фінансовими цілями можуть бути: накопичити певну суму для “подушки безпеки” чи резервного фонду, отримувати бажаний рівень пасивного доходу, захистити свої заощадження від впливу інфляції, повернути борг або зменшити витрати, здобути якісну освіту чи забезпечити себе гідною пенсією.
За тривалістю реалізації фінансові цілі поділяють на коротко-, середньо- і довгострокові. Деякі цілі можуть бути головними, а інші – допоміжними.
Фінансовий план дасть змогу сформулювати чітку ціль та знайти шляхи для її досягнення. Пам’ятайте, ваші цілі буде легше втілити в життя, якщо вони матимуть кількісні показники виміру. Наприклад, підвищити доходи на 20% чи накопичити 100000 гривень за рік. Чому важливо правильно сформувати свою фінансову ціль, дізнавайтеся у статті:

Крок 3. Складіть план і розрахуйте термін досягнення мети.
Визначте вартість вашої фінансової цілі у кількісних показниках. Також потрібно зрозуміти, скільки грошей ви можете відкладати щомісяця на здійснення своєї мети. Маючи ці дані, стане зрозуміло, який час вам необхідний, щоб втілити вашу фінансову “мрію”. Чим більшу суму ви зможете відкладати, тим швидше досягнете мети.
Проте варто пам’ятати, що в усьому потрібен баланс. Якщо вам довго доводиться відмовляти собі в тому, що приносить вам задоволення, існує ризик, що ви швидко відмовитеся від довгострокових цілей.
Крок 4. Відслідковуйте виконання плану та оцінюйте результати.
Хоча б раз на місяць перевіряйте виконання плану та оцінюйте, чи вдалося вам відкласти заплановану суму коштів. Якщо ні, проаналізуйте, що пішло не так, як це можна виправити.
Відкладіть хоча б щось, якщо не можете заощадити повну заплановану щомісячну суму. Не варто засмучуватися, ви зможете надолужити план заощаджень у наступному місяці. Регулярність – дуже важлива, адже дає змогу сформувати звичку відкладати кошти та накопичувати незалежно від суми заощадження. Тримайте фокус на річних результатах і будьте гнучкими.
Навіть чіткий план можна і потрібно коригувати, якщо відбулися зміни. Отримали нову посаду – можете заощаджувати більшу суму, знайшли спосіб отримання пасивного доходу – варто збільшити частку заощаджень. Після коригування особистого фінансового плану ви зрозумієте, що швидше досягнете своєї фінансової цілі. Виникли необхідні несподівані витрати – зробіть перерахунок та змініть термін реалізації мети. Краще вчасно змінити план, якщо з’являються нові пріоритетні цілі.
Крок 5. Досягнення фінансових цілей.
На жаль, більшість людей не виконують свої фінансові плани саме тому, що їм складно дотримуватися тривалий час фінансової дисципліни. Щоб полегшити завдання, ви можете розбити довгостроковий план на кілька етапів. Наприклад, якщо ви плануєте придбати автомобіль протягом чотирьох років, можна поділити план на чотири частини і щороку збирати 25% від загальної суми.

Фінансовий план допоможе вам тримати свої фінанси під контролем, систематично оцінювати доходи і витрати, поступово й комфортно для себе заощаджувати кошти на великі витрати та реалізовувати життєві плани.
Грамотно спланований фінансовий план – ваш шлях до фінансової незалежності.